Jak správně ošetřovat čalouněný nábytek?
Švarc nábytek Blog Jak správně ošetřovat čalouněný nábytek?

Jak správně ošetřovat čalouněný nábytek?

Zveřejněno: 06/10/2016

Ochrana čalouněného nábytku

Pravidelná údržba čalouněných částí a volných polštářů spočívá v odstraňování povrchového prachu a drobných nečistot výhradně vysavačem prachu o nízkém nebo středním výkonu, opatřeným nástavcem na údržbu čalouněných výrobků. Nepoužívejte vysavač s vysokým výkonem! Neklepejte čalounění ani polštáře, hrozí destrukce!

Čalouněný nábytek je určen do bytových interiérů s teplotou 10 – 30 °C, se standardní vlhkostí vzduchu. Čalouněný nábytek není určen do vlhkého prostředí, k bazénům, ke krbům.

Čalouněný výrobek se před vyrudnutím slunečním světlem a urychleným stárnutím vnitřních materiálů musí chránit vhodným umístěním, žaluziemi, závěsy apod.

Čalouněný výrobek chraňte před sálavým teplem, otevřeným ohněm. Chraňte před umístěním v blízkosti zdrojů tepla a tepelného sálání. Hrozí nejen rychlé stárnutí, ale i vznik zahoření a následného požáru (pokud jste si nekoupili výrobek se sníženou hořlavostí určený i do krbových místností). Kdyby toto nebylo možné, doporučujeme Vám, vložit mezi soupravu a topné těleso izolační desku.

Čalouněný výrobek se nesmí přetěžovat zvýšeným namáháním, hmotností více osob, skákáním dětí apod. Přetěžování nebo zvýšené dynamické namáhání může poškodit konstrukční spoje.

Čalouněný nábytek potažený usní s anilinovou úpravou nemá být umístěn  blízko oken nebo do exteriéru. Čalouněný nábytek není určen do místností s vyšší vlhkostí, zimních zahrad s tropickými podmínkami, do místností s bazénem, do koupelen apod.

Čalouněný nábytek není určen pro pobyt zvířat. Pokud nemůžete zabránit kontaktu čalouněných výrobků se zvířaty, chraňte potahovou textilii vhodným způsobem, např. překrytím vhodným ochranným povlakem. Potahové textilie neupravované proti znečištění chraňte před zašpiněním. Znečištění se dostává přímo do textilních vláken a dokonalé vyčištění špíny a skvrn nelze dosáhnout.

Pokud na nesnímatelném potahu vznikne místní znečištění (skvrna), bezodkladně skvrnu odstraňte bílým vlhkým hadříkem namydleným neutrálním mýdlem. Dbejte na to, aby vlhké čištění probíhalo na povrchu textilie a nedošlo k promáčení textilie. Textilii dočišťujte čistou vodou tak, aby po uschnutí nevznikly viditelné okraje čištění (od švu ke švu).

Pokud skvrna již zaschla, odstraňte zbytky jídel apod. neagresivně, tupým plochým předmětem.

Celkové vyčištění proveďte nanesením suché pěny určené k čištění čalouněného nábytku, přesně podle návodu na chemikálii. Po zaschnutí odsajte suchou pěnu vysavačem. 

Potahové textilie typ mikrovlákno, ošetřujte vodou a mýdlem. Dbejte na to, aby nedošlo k promáčení celé textilie. Jen tak si materiál zachová svou krásu a nebude se špinit i ze spodní strany.

 

 

Vyčištěné čalounění před dalším užíváním nechte dokonale vyschnout.
K čištění čalounění potaženého usní či textilií nepoužívejte prostředky obsahující benzin, trichloretylen či jiná rozpouštědla, chlór, petrolej a další nevhodné prostředky. Hrozí neodstranitelné poškození textilie, usně, popř. i vnitřních vrstev čalounění.

K místnímu čištění skvrn i celkovému vyčištění čalouněného výrobku nikdy nepoužívejte násilné metody a prostředky. K čištění nepoužívejte ostré předměty, kartáče, brusné papíry apod. nevhodné pomůcky a nástroje, které by mohly nevratně výrobek poškodit.

 

Zajímavá vlastnost

U některých látek (například velur a mikro-vláknové látky) může vzniknout tak zvaná „kluzkost“. Je to optický rozdíl světla a barvy, který je závislý na úhlu dopadu světla. Vtlačování tělesa na sedací ploše se označuje jako „zrcadlo sezení“ (Sitzspiegel). Tato vlastnost se může tvořit jak u potahové látky, tak i u kůže. Tyto jevy vznikají působením tělesné váhy a tělesného tepla. Jsou závislé na vlastnostech látky a z toho důvodu ani nemohou být důvodem k úspěšné reklamaci.

Na světlých potahových látkách mohou při styku s kusy oděvu vznikat různá zabarvení. Je tomu zejména u černých oděvů a jeans. Proto bychom Vás chtěli poprosit, abyste zabránili jakémukoliv kontaktu se sotva vypranými nebo ještě vlhkými kusy džínoviny, jakož i s oděvy, předávajícími barvu, pokud máte světlé potahové látky (nebo světlou kůži).

Lidem se také líbilo

Jak předejít množení roztočů ve vaší posteli?

Jak předejít množení roztočů ve vaší...

Matracové chániče Velfont

Matracové chániče Velfont

Matracové studio Švarc Nábytek

Matracové studio Švarc Nábytek

10 zásad správného spaní

10 zásad správného spaní

Pořídit si chránič na matraci?

Pořídit si chránič na matraci?

Napsat komentář

Abyste mohli napsat komentář musíte se registrovat nebo přihlásit.

Poslední komentáře

Zatím nikdo nevložil komentář, buďte první!

jak-spravne-ocetrovat-calouneny-nabytek---5-c

Načítání...