Jak předejít množení roztočů ve vaší posteli?
Švarc nábytek Blog Jak předejít množení roztočů ve vaší posteli?

Jak předejít množení roztočů ve vaší posteli?

Zveřejněno: 07/11/2016

I když se to možná nezdá, každá postel se může velice snadno stát útočištěm mnoha bakterií a roztočů. Je to dáno zejména tím, že těmto malým mikroorganismům se daří zejména ve vlhku, teplu a také tam, kde mají dostatek potravy v podobě odloučených šupinek lidské kůže. Z těchto důvodů se roztoči právě nejvíce vyskytují právě v matracích a lůžkovinách….

Navzdory pečlivosti českých hospodyněk se naše domovy hemží hlavně dvěma druhy roztočů – skladištními a prachovými. „Prachoví se vyskytují především v matracích, v prachu domácností, a škodí nám asi nejvíc, neboť s nimi ‚trávíme‘ nejvíc času. Skladištní roztoči jsou zase nebezpeční, zejména pokud je nevědomky pozřeme,“ vysvětluje Tomáš Erban z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze, kde se působením roztočů detailně zabývají.

Společníci z neolitu

Postel představuje pro roztoče totéž co zelená louka pro ovce. V každé matraci najdeme desítky těchto miniaturních živočichů na každém centimetru čtverečním, zalezou si ovšem tak hluboko, že je vysavačem jen těžko dostaneme ven. Tvorové dosahující zpravidla velikosti 80 μm (mikrometrů) až 1 mm si nejvíc pochutnají na odpadlých šupinách naší kůže. Tato hostina však zřejmě představuje to jediné, čím jsou nám prospěšní.

Roztoči nám komplikují život již více než deset tisíc let. Když se totiž člověk usadil a domestikoval první zvířata, zavlekl si z přírody k domácímu krbu i tyto malé tvory. Nejlépe se jim daří při 25 °C, zatímco při teplotách pod 10 °C se už nemohou rozmnožovat. Dospělí jedinci potřebují k životu také vlhkost. Než se však vylíhnou z vajíčka, vydrží v neaktivním stadiu i několik týdnů, kdy jim změny teplot ani vlhkosti nevadí. Navíc se v této formě dokážou přemísťovat. „Nalepí se na různé brouky nebo ptáky, na jejichž těle pak cestují,“ popisuje Erban.

Prokletí alergiků

Po 21 dnech se roztoč vylíhne a další tři týdny svého života už nám v podstatě jen škodí. Po celém bytě roznáší mikroskopické plísně a jeho výkaly jsou plné nebezpečných alergenů. Jeho chloupky se nám zase při vdechnutí zapichují do dýchacího a trávicího ústrojí.

Zdravý člověk vdechnuté roztoče zase vydechne, vykašle nebo se jich zbaví kýchnutím. Alergik však může otéct podobně jako při bodnutí včelou. Někomu napuchnou oči a nos, někteří jedinci kašlou, nebo se dokonce dusí. Proti roztočům nepomáhají peřiny z dutého vlákna ani z molitanu a krátký je na ně i vysavač. Jak se zdá, zůstanou s námi navěky.


Jak roztoči ovlivňují naše zdraví?                                                                                                                                                                              Roztoči nám mohou během spánku způsobovat mnohé nepříjemné zdravotní problémy. Jedná se zejména o nežádoucí alergické projevy v podobě vyrážek nebo atopického ekzému. Roztoči také mohou výrazně zhoršovat zdravotní stav lidí trpících astmatem a vlivem velkého náporu těchto alergenů může také docházet k poruchám imunity a pocitu vyčerpanosti.


Jak zamezit množení roztočů ve vaší posteli?
Pro to, abyste předešli těmto komplikacím, je důležité pořídit si postel s lamelovým roštem, který zajistí vaší matraci dostatečné odvětrávání a dobré je také pravidelně převlékat povlečení.
Hygienu vašeho lůžka také můžete podpořit tím, že si pořídíte takovou matraci, která je vyplněná prodyšným materiálem, který efektivně eliminuje nežádoucí výskyt roztočů uvnitř matrace. Takovéto matrace vám nabízíme v naší prodejně Nábytek Švarc. Ze široké nabídky si může každý zákazník vybrat právě takovou matraci, která je dostatečně prodyšná a bude mu vyhovovat.
Skvělým tipem je například vysoce komfortní prodyšná PUR pěna CELLPUR, která je schopna přijímat vlhkost, kterou posléze rychleji uvolňuje do okolního prostředí. Díky tomu vzniká suché a příjemné prostředí pro spánek, které ocení především alergici a astmatici.
Další nespornou výhodou našich matrací jsou také jejich speciální pratelné potahy.  Vybírat můžete z klasického potahu ze stoprocentní bavlny, který lze prát až při teplotě 90°C!
Alergici a astmatici také zajisté ocení jedinečný potah s technologií Micro active. Tento potah se skládá ze tří vrstev, pro zajištění dobrého odvodu vlhkosti. Přírodní úprava GREENFIRST je vytvořena na bázi esenciálních olejů citrónu, levandule a eukalyptu. Potah se vyznačuje schopností aktivně ničit plísně, bakterie a odpuzovat roztoče.

V boji proti roztočům je také účinným pomocníkem potah s výtažky z rostliny Aloe vera, jejíž aroma zabraňuje vzniku zápachů, odstraňuje nepříznivé mikroorganismy a poskytuje tak ochranu proti bakteriím a plísním. Potah se vyznačuje vysokou absorpcí vlhkosti, je vhodný pro alergiky a lze jej prát při teplotě do 60°C.

Lidem se také líbilo

Jak správně ošetřovat čalouněný nábytek?

Jak správně ošetřovat čalouněný...

10 zásad správného spaní

10 zásad správného spaní

Hledáte ortopedickou matraci? Novinkou je SÁRA SPIRIT

Hledáte ortopedickou matraci?...

Sedačky od firmy Lumco

Sedačky od firmy Lumco

Matracové studio Švarc Nábytek

Matracové studio Švarc Nábytek

Napsat komentář

Abyste mohli napsat komentář musíte se registrovat nebo přihlásit.

Poslední komentáře

Zatím nikdo nevložil komentář, buďte první!

jak-predejit-mnozeni-roztocu-ve-vasi-posteli--6-c

Načítání...